logo

The Hobbit: The Desolation of Smaug Film Yorumları


Sponsorlu Bağlantılar


hobbit

Yönetmen: Peter Jackson
Senaryo: Fran Walsh (screenplay), Philippa Boyens (screenplay), , 3 more credits »
Oyuncular: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch ve Lee Pace

1- Peter aslında Lotr serisini yaparken, hobbit kısımları dahil toplamda 5 film düşünmüş, ama bu serilerin yayın haklarını elinde bulunduran şirket hobbit kısmını vermemiş. İlk hobbiti izleyip sonrasında Lotr serisini izleseydik müthiş birşey olurdu. Ama burada şirketlerin tutumu oldukça yanlış. Suç yapımcıların değil bu açıdan.

Şimdi bu açıdan bakarsak, bu tür seri olan ve başarılı olmuş filmlerin öncesini anlatmak oldukça zordur. Bunda bence gayet başarılılar. İlk filme göre oldukça hareketli. Şahsen ben bir an için bile filmden kopamadım.

2- Çoğu insan Lotr serisiyle kıyaslama yapıyor. Bence bu pek doğru bir kıyas değil. Tamam evren aynı evren, kahramanlar benzer hatta aynı (Gandalf, Bilbo vs gibi) ama Tolkein’nin asıl eseri ve üzerinde durduğu eser Lotr. Hobbit buna göre biraz daha yüzeysel. Detaylı bir betimleme sunmuyor. Haliyle Lotr gibi tam anlamıyla bir hava söz konusu değil.

Bu bağlamda Peter bazı eklemeler ve senaryolar ekledi. Buradaki amaç hem Lotr serisinin vermiş olduğu mistik havayı azda olsa vermek, hem Hobbit kitabındaki yüzeysel anlatımları detaylandırmak. Bence kitaba bağlılık konusundaki eleştirileriniz kısmen haklı kısmende haksız. Mesela ilk film ile ilgili olarak çok hikayeli bir havada olduğu ve diyologların uzun olduğu yönündeydi. Yani kısacası kitabın içeriği belli ve bu içeriğe tamamen bağlı kalması sıkıcı olabilirdi. Çünkü orta dünya havası sınırlı LotR’a göre. Ama insanların olumsuz eleştrilerinde haklılık payı var. Cüce-Elf aşkı veya Azog’un uzun süre yer alması. Azog yerine Blog olması daha iyi olurdu. Ayrıca Cüce-Ork savaşları dahada detaylandıralabilirdi. Legolasın eklenmesi konusuna gelecek olursak, Lotru azda olsa anımsatma güdüsü eşliğinde yapılmıştır. Emin olun önceden Hobbit çekilseydi bu seri 2 film olurdu ve Legolas yer almazdı.

3- Serinin 3 film olmasında Peter’dan çok yapımcı şirketinin tilkiliği yatıyor bence. Çünkü orta dünya evrenini bilen ve seven insanlara ne kadar çok film yaparlarsa aynı şekilde izleneceğini biliyorlar. Bu bağlamda şirketlerin bunun kaymağını yemek istemesi senaryonun şişmesine neden olmuştur. Kısacası adamlar kaz gelecek yerden tavuğu esirgemiyorlar. Ve olabildiğince orta dünyanın havasını para karşılığında solutmaya çalışıyorlar.

Filme gelecek olursak

Filmin girişi felan çok iyidi. Beorn olsun orklar olsun gayet güzeldi. Sadece Elf kralı biraz umursamaz ve bilge olarak bildiğimiz elflere göre biraz farklıydı. Daha agresif daha kibirli geldi bana. Ayrıca bazı sahneler çok kısa tutulmuş. Hikayeler yarım kalmış gibi geldi. Dol-Guldur-Gandalf-Ragadast üçgeni biraz öyle geldi gibi mesela. Garibim Gandalf her seferinde birilerine esir düşüyor. Ama bunra rağmen oldukça güzel ve hareketliydi. Kitaba bağlı kalmasa da Sauron’nun küçük bir hikayesini anlatmaktaydı. Cüce-Elf aşkı biraz mistikti. Bunların dışında Smaug biraz çenesi düşük geldi. Melkorun yarattığı için nerdeyse pişman olduğu, Sauronun söz geçiremediği bir yaratık bence daha ağır ve kibirli olmalıydı. Bunlar küçük detaylar. Ama film ilk filme göre oldukça güzeldi.

Bir başka yorum

Öncelikle filmi beğendim çünkü bugüne kadar izlediğim (LOTR) dahil en iyi macera filmiydi, çünkü bana göre LOTR bir savaş/macera filmi bu ise tam anlamıyla bir macera filmi, 3D haliyle biraz karanlık oluyor HFR-3D dublaj arasında kalıpta tercihimi diyalogları kaçırmamak adına dublajdan yana kullandım ama kurulan devrik cümlelere gülmeden geçemedim, HFR hala aklımın bir köşesinde duruyor belki bu haftada deneğim olması açısından gidebilirim. Filme gelince hikaye 3 saat olmasına rağmen hani ince ince işleyecekler diye düşünürken filmin ilk bölümü gayet hızlı bir şekilde geçiyor ilk filim gibi değil yani nefes nefese merak içersinde izledim. kitabı okumamış biri olarak bu filmde bir final olur 3.filmde ise Bilbonun eve dönüş macerası yer alır düşüncesinde gittiğim için sonunda bayağı bir şaşırdım evet Peter Jackson LOTR serisi gibi herbiri ayrı bir hikaye yapmak yerine Hobbitte toplam hikayeyi 3’e bölüp film sonlarında izleyicide büyük bir merak uyandıracak şekilde bitiriyor yani tam bir Türk dizisi gibi, Gözlemlediklerime gelecek olursak spoilerlik bir durum yok aslında ama yanlışsam düzeltin

*Cüce elf aşkını hiç kafama takmadım, çünkü LOTR ilk filminde cüce Gimli lady Galadriel’e hayranlık duyuyordu
*Legolas burnundan kan akınca neden bukadar şaşırdı bunun bir anlamı varmı ?
*Elf kral Thranduil bir kral olamayacak kadar karaktersiz, Thorin de dahil olmak üzere bana göre asla kral olmazlar LOTR ile kıyaslamiyim diyorum fakat bu ikisi Aragorn’un çeyreği bile etmezler
*Bilbonun cesareti ve becerileri beni etkiledi gerçekten çok cesurdu
*Gandalf’ın Dolguldurda ki sahneleri muhteşemdi en çok beğendiğim sahnelerdendi
*Ejderha ise gerçekten bir sinama şaheseri sanki gerçek gibiydi
Filmi gidip kesinlikle izleyin bu arada LOTR hiç izlememiş ve bu filmi izlesemmi diye soran forumda arkdaşlarımız varmış, gerçekten çok şanslılar önlerinde seyredebilecekleri tam 6 filimlik bir şaheser duruyor

Sponsorlu Bağlantılar


Benzer Konular