logo

Salatalık turşusu nasıl yapılır


Sponsorlu Bağlantılar


Kış aylarının gelmesiyle birlikte turşuluklarımızıda hazır hale getirmemiz böyle zamanlarda uygun görülür. turşu çeşitlerinden en çok rahbet görenide salatalık turşusudur.

Salatalık turşusu yapmadan önce malzemelerimizi iyi seçmemiz gerekmektedir. Küçük kornişon, büyük kornişon veya Çengelköy salatalarını turşu yapmak için kullanabiliriz. Büyük boy veya içinde çekirdek olan salatalıklar turşu yapmak için uygun değildir.Bunlar turşu olma esnasında içleri boşalır ve kötü bir görüntüye neden olurlar.

Salatalık turşusu yaparken, aldığımız salataların uzun sapları varsa önce bu uzun sapları alarak işe başlayınız. Daha sonra ince uçlu bir bıçakla salatalıkların üzerinde ufak delikler açın. Bu delikler sirkenin salatanın kabuğundan içine girmesini kolaylaştıracaktır. Deldiğiniz salataları kavonoza yerleştirip aralarına nohut ve sarımsak tanecikleri serpiştirin. Olgunlaşmayı hızlandırmak için limonu dilimleyerek kavonoza atabilirsiniz.

2 litre suyun içerisine, 1.5 su bardağı salamura tuzunu ilave edin. 1.5 bardak üzüm sirkesi ekleyin ve daha sonra suyu karıştırınız. Turşu suyunu böylelikle hazırlayabilirsiniz.

Suyu kavonoza dökünüz ve kavonozun ağzını sıkıca kapatınız.

dip not: Turşu suyunun tuz oranının tam olduğunu deneyebilmek için, suyun içine kabukları soyulmuş yumurta atınız. Yumurta yapmış olduğunuz turşu suyunun üstünde yüzerse, sudaki tuz tam seviyesinde olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: > >

Benzer Konular