logo

Kategori Arşivi ‘Sağlık’

Body Vucut Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Öneriler

body

Mutlaka antrenörunuz olsun.
Mecbur kalmadıkça antrenörsuz çalışmayın. Hatta mecburda kalmayın. Çünkü sormadan öğrenilmeden body yapmanız zordur.

Çok kilo = çok iyi ve hemen kas değildir.

Salondaki diğer kişilerin kaldırdıkları kilo ile kendinizi kıyaslamayın. Kendi işinize bakın. Biraz daha fazla kaldırmak uğruna hareketi bozmayın, verilen setleri yada tekrarları düşürmeyin.

İyi beslenmeye dikkat edelim.

Ağırlığınızın 2 katı protein almalısınız. Yani 70 kg ısenız günde 140 – 150 gr protein almanız gerekir.

Simetriyi çabuk yakalayın

Sağak yada solak olur insanlar. ve buna bağlı olarak bir tarafları ilk başlarda daha zayıf olur. Bu farkın fazla açılmasına izin vermeyin. Zayıf tarafınız yorulsa bile devam etmeye çalışın yada biraz kilo düşürün. İki tarafıda aynı çalışın. Mesela bir konsantre curl yaparken güçlü olan kolunuzla 12 tekrar daha zayıf olan kolunuzla 8 tekrar yapmayın. aynı tekrarı çıkarmaya çalışın iyice zorlayınki hem güç hemde vücut olarak eşitlenin.

Sakatlanmamaya dikkat edin

Fazla ağır kilolara girerek sakatlamayın kendinizi. Bir iki tekrar bile olsa yapıcam diyip omuzunu sakatlayabilirsiniz. Omuz, dirsek ve bileklere dikkat etmelisiniz. Sakatlanırsa doru dürüst BB yapamazsınız.

Hareketleri doğru yapmaya çalışın

Size verilen programı harfi harfi uygulamaya çalışın. Kaldıramıycagınız kiloların altına girerek hareketinizi bozmayın. Mesela barbell curl yaparken beliniz öne, sağa, sola, arkaya oynamasın.Diğer hareketlerde de bozmamaya dikkat edin.

Benim şu an için tavsiye edebileceklerim bunlar. Sizinde varsa eğer yazarsanız sevinirim. Bilgilerimizi paylaşalım.


Boy Kilo Hesaplama

Boy Kilo Hesaplama

boy kilo hesaplama

Boy ve kilo oranı sağlıklı insanlar için son derece önemli olan bir konudur. Boy ve kilo oranı doğru olarak korunmazsa insanların obeziteye yakalanması ve ileride kalp krizine kadar gidecek hastalıklara yakalanmaları kaçınılmaz bir son olarak dikkatleri üzerine ekmektedir.

Cağımızın beslene alışkanlıkları ile doğru orantılı olarak en büyük hastalıklarından bir tanesi olan obezite bu yönü ile uzmanların ilgi odağı olmuş ve üzerinde bir çok çalışma yağılmıştır.

Boy ve kilo oranını koruyan insanların daha uzun yıl yaşadığı da araştırmaların sonucunda ortaya çıkan en önemli gerçekler arasında yerini kurmaktadır. Boyu ve kilo oranının doğru orantılı olup olmadığını internet üzerinde bulunan hesaplayıcılardan hesaplamak mümkündür.


Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cilt kuruluğu jer yaşta insanın başına gelebilen oldukça rahatsız edici bir durumdur.Ben özellikle oğlumun cildinin çok kuru olması nedeniyle çocuklardaki cilt kuruluğu ile ilgileniyorum bu nedenle cilt kuruluğuna iyi besinler nelermiş araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim.Özellikle A vitamini, B vitaminleri ve C vitamini eksikliği cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olan başlıca vitaminler.Günlük beslenmenizde aşağıdaki vitaminleri düzenli olarak alırsanız bir süre sonra cilt yüzeyinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz.

Cilt Kuruluğuna iyi gelen besinler;

A vitamini yönünden zengin besinler arasında patates, kayısı kurusu, mango, ciğer ve havuç sayılabilmektedir bu besinleri düzneli olarak tüketirseniz cildinizdeki farkı görebilirsiniz.

B vitamini için yiyebileceğiniz besinler ise portakal mandalina gibi turunçgiller ve bu turunçgillerin taze sıkılmış sularını içebilirsiniz.Ayrıca B vitamini yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar ve biber de bulunur.

Bol miktarda E vitamini almalısınız. E vitamini kaynakları ise ıspanak, fındık, bitkisel yağlar, zeytin ve kuşkonmazda bulunur.Cilt kuruluğuna iyi gelen besinler gerekli vitaminler dışında sağlıklı yağ asitleri ve mineralleri de içermeli. Keten tohumu yağı hem antioksidan olarak iyi bir kaynaktır hem de vücut için gereken omega 3 yağ asitlerini içerir. Kuru cilt şikayeti olanların düzenli aralıklarla somon, tuna gibi yağlı balıkları ve ceviz gibi yemişleri tüketmeleri tavsiye edilir.

Cilt kuruluğunu önlemek için en önemli noktalardan biri de yeterli miktarda bol su içilmesi gereklidir.Su böbrek yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasına sistemin temiz kalmasına yardımcı olur bu nednele bol su içmeye özen gösterilmesi gerekiyor.


Sağlıklı ve Kalıcı Fit Vücut İçin Ne Yapmalı

Bu işin bana göre 3 kuralı var. Kararlı olmak,sabırlı olmak,azimli olmak.Şunu önce iyi anlamak gerekir.Hiçbir zaman amacın kilo vermek olmamalı,amacın sağlıklı-fit ve sürdürülebilir kalıcı vücuda sahip olmalı.Burada ana unsur sürdürülebilirlik.Çoğu insan kilo vermek için hızlı bir uğraş içine girer,belli kilo verdikten sonra motivasyonunu kaybetmeye başlar ve bırakır.Bırakmayanlar ve başaranların da en sık yaptığı hata istediği kiloya indikten sonra eski alışkanlıklarına dönerek kiloları geri alır.Bu yüzden ”sürdürülebilirlik” en önemli parametredir.Bunun olması içinde ilk kural hızlı kilo vermemektir.Hızlı kilo vermek için yediğin herşeyi birden kesmek insan vücudunu krize sokar iradeni zorlamaya başlar belli zaman sonra sıkılıp eskiye döner kilolarını hızla geri alırsın.

Bunun için kendini hiç sıkma.Haftada 6 ün değil ilk etapta 4-5 gün,istediğin kiloya geldikten sonra 3-4 gün spor yapmak kafi.Bunun 2 günü ağırlık antremanı olsun.Haftada 1 gün herşeyi serbest bırak hatta gün bazında değil öğün bazında 3-4 öğün istediğini ye fast food-tatlı dahil(abartmamak kaydıyla).Vücudun krize girmesini engeller bu ödüllendirmeler.Şekeri,yağı,hamuru minimuma indir.(Tam kesme) Mesela margarin kullanma zeytinayağı kullan,normalde 2 dilim beyaz ekmek yiyiyorsan 1 dilim kepek ye.Protein ağırlıklı beslen.Günde mutlaka 1-2 bardak yeşil çay iç(aktardan al poşet değil,şekersiz).Porsiyonlarını küçült,ara öğünde meyva-yoğurt-yulaf-az kuruyemiş den birini ye.Diyet yapma kesinlikle.Diyet insanı belli zaman sonra sıkar ve bırakırsın.Sürdürülebilir değildir.Bu işin anahtar noktası az az yemek,haftada 3-4 gün spor yapmak ve kötü yemekler yerine kaliteli yemekler(kompleks karbonhidrat-protein içeren yemekler)yemektir.Çok spor ya da sıkı diyet uzun vadede kalıcı çözüm değildir.