logo

Geçmişteki Cumhurbaşkanları ve dönemleri


Sponsorlu Bağlantılar


Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden beri son Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ‘de dahil olmak üzere 11 tane’dir. ilk cumhurbaşkanımız cumhuriyeti kuran M. Kemal Atatürk’ tür.

Cumhurbaşkanlığı görevi 5 yıl olmakla beraber uzatma dönemiyle 7 yılda olabiliyor. En sonki cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün muhtemel görev süresi 7 yıl olarak öngörülüyor. cumhurbaşkan’larımızı milletin seçtiği milletvekilleri seçer sadece 7. cumhurbaşkan’ı kenan evren darbe yaparak cumhurbaşkanı olmuştur.

En uzun göreve sahip cumhuriyetin kurucu olan M. Kemal Atatürk’ tür. 1923’den vefatı olan 1938 yılına kadar 16 yıl ülkenin başında görev almıştır vefatı sonra ismet önönü yerini almıştır. 11 kişilik cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan isimler ve dönemleri şu şekildedir;

  1. Mustafa Kemal Atatürk (29 Ekim 1923-10 Kasım 1938)
  2. İsmet İnönü (11 Kasım 1938-22 Mayıs 1950)
  3. Celal Bayar (22 Mayıs 1950-27 Mayıs 1960)
  4. Cemal Gürsel (26 Ekim 1961-28 Mart 1966)
  5. Cevdet Sunay (28 Mart 1966-28 Mart 1973)
  6. Fahri Korutürk (6 Nisan 1973-6 Nisan 1980)
  7. Kenan Evren (12 Eylül 1980-8 Kasım 1982 Devlet Başkanı, 9 Kasım 1982- 9 Kasım 1989 Cumhurbaşkanı)
  8. Turgut Özal (9 Kasım 1989-17 Nisan 1993)
  9. Süleyman Demirel (16 Mayıs 1993-16 Mayıs 2000)
  10. Ahmet Necdet Sezer(16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007)
  11. Abdullah GÜL
Sponsorlu Bağlantılar




Etiketler: > > >

Benzer Konular

  • Benzer yazı yok

Yorum Yapınız