logo

Etiketler ‘Vucut Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Öneriler’

Body Vucut Geliştirmeye Yeni Başlayanlara Öneriler

body

Mutlaka antrenörunuz olsun.
Mecbur kalmadıkça antrenörsuz çalışmayın. Hatta mecburda kalmayın. Çünkü sormadan öğrenilmeden body yapmanız zordur.

Çok kilo = çok iyi ve hemen kas değildir.

Salondaki diğer kişilerin kaldırdıkları kilo ile kendinizi kıyaslamayın. Kendi işinize bakın. Biraz daha fazla kaldırmak uğruna hareketi bozmayın, verilen setleri yada tekrarları düşürmeyin.

İyi beslenmeye dikkat edelim.

Ağırlığınızın 2 katı protein almalısınız. Yani 70 kg ısenız günde 140 – 150 gr protein almanız gerekir.

Simetriyi çabuk yakalayın

Sağak yada solak olur insanlar. ve buna bağlı olarak bir tarafları ilk başlarda daha zayıf olur. Bu farkın fazla açılmasına izin vermeyin. Zayıf tarafınız yorulsa bile devam etmeye çalışın yada biraz kilo düşürün. İki tarafıda aynı çalışın. Mesela bir konsantre curl yaparken güçlü olan kolunuzla 12 tekrar daha zayıf olan kolunuzla 8 tekrar yapmayın. aynı tekrarı çıkarmaya çalışın iyice zorlayınki hem güç hemde vücut olarak eşitlenin.

Sakatlanmamaya dikkat edin

Fazla ağır kilolara girerek sakatlamayın kendinizi. Bir iki tekrar bile olsa yapıcam diyip omuzunu sakatlayabilirsiniz. Omuz, dirsek ve bileklere dikkat etmelisiniz. Sakatlanırsa doru dürüst BB yapamazsınız.

Hareketleri doğru yapmaya çalışın

Size verilen programı harfi harfi uygulamaya çalışın. Kaldıramıycagınız kiloların altına girerek hareketinizi bozmayın. Mesela barbell curl yaparken beliniz öne, sağa, sola, arkaya oynamasın.Diğer hareketlerde de bozmamaya dikkat edin.

Benim şu an için tavsiye edebileceklerim bunlar. Sizinde varsa eğer yazarsanız sevinirim. Bilgilerimizi paylaşalım.