logo

Etiketler ‘türk metal toplu sözleşme sonucları’

2013 yılı Türk metal – Mess Toplu sözleşme sonuçları

Yaklaşık olarak 80 bin metal grubu işçisinin beklediği ve işveren sendikası olan mess’le işçi sendikası olan türk metal  sendikasının toplu sözleşme sonuçlarında bir türlü yol alınamıyor. 6 aylık anlaşma aşamasında bir yol alınamazken uyuşmazlık tutanağı tutulan birçok madde için aracı-uzlaşma heyeti devreye girdi.

Aracı-uzlaşma heyetide bir sonuç alamazken başta türk-metal ve metal grubu sendikaları işveren sendikası olan mess’in %4.60 küsür zamlık teklifine kesinlikle karşı çıktıklarını ve greve kadar gideceklerini belirtiyorlar.

Peki 6 aylık anlaşmanın olmamasından sonra metal grubu işçilerini ne bekliyor. uzlaşma heyetininde raporlarında uyuşmazlık halen devam etmekte. uzlaşma heyeti sendikalardan ay ortası 19 nisana kadar vakit istedi ve süreç sendikalardan olumlu olarak müsade edildi. eğerki 19 nisan itibariylede bir uyun sağlanamassa işçi sendikaları grev kararını açıklayacaklar.

Peki grev neye göre oluyor birazda bundan bahsedelim. grev için 60 günlük bir ön süreç bulunuyor. bu süre içerisinde işyerlerinde grev hakkında oylama yapılacak ve oylamadan sonra o işyerinde grev yapilip, yapilmayacaği belirlenecek. bir işyerinde oylamaya katılım yüzdesi üzerinden grev olması için çalışanların %51’inden fazlasının grev istemesi gerekiyor şayet istemezlerse çalışmalar o işyerinde sürüyor.

Mess toplu sözleşmelerinin daha açık olarak açıklanmasını yapmam için uzlaşma heyetinin vermiş olduğu 19 nisan tarihine kadar belirsizliğin devam ettiğini sizlere bildirebilirim. 19 nisandan sonra benimde bir sendika üyesi olarak yakından takip ettiğim toplu sözleşme zamlarını bu sayfadan sizlere açıklayacağım.

——————————————————————————————————————————————–

son dakika resmi olan tüm görüşmeler uyuşmazlıkla sonuçlandı grev kararı için 60 günlük bekleme süresi 19 nisan 2013 itibariyle başladı ;

ve 19 nisan 2013  itibariyle yapilan mess – türk metal toplu iş sözleşmesinde arabulucu’nunda sonuca varamadığı bir rapor alındı. mess’in esnek calışma ve %4.60’ın üzerine hiçbirşekilde çıkmaması üzerine arabulucu raporuda uyuşmazlıkla sonuçlandı. böylelikle yasal olan tüm görüşmeler bitmiş oldu.

bundan sonraki süreç 60 günlük işverene tanınan verilen siparişleri yetiştirme süreci başladı.  bu süreç içerisinde mess ve sendika gayri resmi olarak görüşüp anlaşirsa anlaşacak, anlaşma olmadiği takdirde 60 günün sonunda yasal hakkımız olan grev’e sendika kararıyla başlayacağız sanırım.

bu 60 günlük işverene tanınan bekleme süresinde gelen haberleri sizlerle tekrar tekrar paylaşacağım. sayfamızı bir kenara kaydedin ve bu sayfadan güncel olarak 2013  türk metal – mess toplu iş sözleşme sonuçları ‘nı takip edin.