logo

Etiketler ‘özürlü araç nasıl alınır’

Engelli araç indirimleri ve şartları

aracNormal sağlıklı bir insanla, özürlü bir araç sahibi olacak kişiler bilindiği üzere aynı ücrete tabi olmuyorlar. bu konuda devletin vergi indirimi mevcut özürlü olan kişiler için bu indirim hiçte azımsanmayacak miktardadır. peki özürlü araç sahibi olabilirim ama plakam’da özürlü ifadesi bulunması istemiyorum diğer vatandaşlarında sesine kulak veren devlet yetkilileri istendiği takdirde araç özürlü sıfatıylada alınsa plakası normal arabalar gibi olabiliyor. fakat bu durumda otopark’ların ve avm’lerin veyahut başka araba park edebilceğiniz yerlerdeki size ayrılmış kısımları kullanamiyorsunuz (plakanızdan dolayı) yada kullanıyor ama herangi bir ilgili memura bildirmediğiniz takdirde arkanızdan park cezasi gelebiliyor.

Peki özürlü araç alımlarındaki indirimler ne kadar yapılıyor gerçekten insanlar bu konuda kar’lı durumamı düşüyor birazda bunların şartları üzerinde duralım.

  • “H” sınıfı sürücü belgesi alması uygundur” ve “Özel Tertibatlı Araç Kullanması Uygundur” ibareli sağlık kurulu raporu alınabilirse, ehliyet aldıktan sonra bu indirimden de (ve vergi muafi,yetinden) rahatlıkla faydalanabilirsiniz.
  • Engelliler için sıfır araç almak için özür durumu yüzdesi önem taşımaktadır, bu yüzde en az %40 olması ve H grubu ehliyete sahip olması gerekmektedir. Ancak kişi almış olduğu özel tertibatlı aracı sadece kendisi kullanmaktadır.

Fiyat olarakta ortalama alacağın aracın satış fıyatından % 37 duserek hesaplayabilirsiniz.

(daha&helliip;)