logo

Çark mesire yeri


Sponsorlu Bağlantılar


Adapazarı’nın sembollerinden biryerdir aslında tarihi çark mesire yeri. şehrin merkezine yakın serdivan ilçesine doğru çok eski bir yapı’dır aynı zamanda. birde son zamanlarda kentpark meydanına eskiyi nazaran temsili olarak büyük boyutlarda döner su çark’ı yapılmıştır, onun fotoğrafınıda aşağıya ekledim.

En uğrak yerlerden birtanesidir çark mesire yeri, içerisinde mini bir lunapark bulunan yerde cafeteryalar, merkez belediye düğün salonu, sakaryaspor kulup binası, mini akupark, restorant ve aile çay bahçesi mevcuttur. kısacası yaz aylarında ve kar yağışı olduğu günlerde bir başkadır çark mesire yeri.

Bithynia’nın Melas, Bizans’ın Keles-Kilis, Müslümanların ise Çark Suyu dediği; Sapanca Gölü’nün fazla sularını, Sakarya nehri üzerinden Karadeniz’e boşaltan Çark Deresi 45 kilometre uzunluğundadır. Sapanca Gölü’nün doğusundaki Gölbaşı mevkiinden çıkan Çark Deresi, batıdan Elmalı Deresi, Kocadere ve Söğüt Deresi’ni alarak kuzeydoğuya yönelir.

Serdivan ve Adapazarı ilçelerinin Beşköprü, Mithatpaşa, Altınova, Çark Mesire, Şeker, Yazlık, Yenikent semtlerinden geçtikten sonra Seyifler Köyü ve Kalesi yakınında Sakarya Nehri’ne katılır. Üzerinde bulunan Justinianus Köprüsü erken Bizans döneminin Anadolu’daki en görkemli anıtsal yapılarındandır.

Eski tarihlerde çark mesire alanında çark gazinosu varmış. bu gazino zeki mürenlerden tutunda, ajda pekkan’a kadar müzeyyen senar’lara kadar kişileri konuk etmiş ve sahne aldırmış zamanın ülkedeki güzel mekanlarından birtanesiymiş. şimdilerdeyse çark çaddesinden sonra en güzel yerlerden birtanesidir sakarya merkezinde kısaca resimlerle anlatmak isteriz sizlere bu güzel mekanı.

 

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: >

Benzer Konular